reklama

Ako si JOJ-ka z Mojsejovej vystrelila

Programy o varení, prečo nie? Je ich síce ako húb po daždi, a nie každá relácia tohto zamerania spĺňa naše predstavy ako získať zaujímavý recept, či postup. Televízie sa predchádzajú v tom, ako prilákať čo najväčší počet divákov, ako zvýšiť sledovanosť. Pozývajú preto do  tzv. kuchárskych programov rôzne „celebrity"... takže hltači bulváru si prídu na svoje ešte aj v kuchyni. Ale nič nám nebráni v tom, aby sme vzali rozhodnutie o tom, či daný typ relácie budeme sledovať, do vlastných rúk... myslím tým napríklad vziať diaľkový ovládač, našu slobodnú voľbu  a vypnúť, či prepnúť... (ale tak je to vlastne pri každom type programu).

Písmo: A- | A+
Diskusia  (32)
Obrázok blogu

Tak ako v písanom texte, tak i pri filme, či relácii je dôležitý názov a úvod. Ak sa čitateľ, či divák chytí… je to päťdesiatperentná záruka, že bude mať sledovanosť. Názov relácie o varení „Kapor na tore“ ma zaujal. Veď čo to je za nezmysel torta versus kapor? Alebo čo to môže byť za recept? To boli otázky, ktoré špicovali moju zvedavosť. A tak som ako televízny dívák bola svedkom „pompézneho“ návratu p. Nory Mojsejovej na televíznu obrazovku JoJ-ky… Priznám sa, nesklamala ma. Potom som strávila týždeň s kulinárskym umením ďalších „celebrit“, ale stále som nechápala, prečo kapor na torte. Až prišiel piatok a po poslednom dni v kuchyni som to konečne pochopila. Nasledovalo záverečné defilé p. Nory. „Áleluja,“ zapišťalo moje srdce od radosti, keď som na to prišla.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čerešnička na torte alebo zlatý kliniec programu, tak sa väčšinou označujú čísla, ktoré majú svojou unikátnosťou, pompéznosťou, originalitou a neviem čím všetkým na záver, vyraziť divákovi dych… a p. Nora ho vyrážala. Ako sme si už zvykli, „perlila“.

Čo ma však sklamalo bolo zistenie, že televízia využila jej naivity a možno i túžby, byť znovu videná a spravila z nej toho kapra. Skrátka poslúžila.

Paralela: veľké ústa, veľké oči, (ktoré u kapra vidia na vzdialenosť jedného metra) malý mozog.

Postavenie očí kapra je v hornej časti hlavy a najlepšie reagujú pohybom v smere nahor a dole. Pri otočení kapra na bok, jeho oči sa automaticky dávajú do vodorovnej polohy.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ako naša hlavná aktérka, nevidí naľavo, nevidí napravo, je len ona a jej pohľad na svet. Len ten jeden je správny.

Hlava je kužeľová, mohutnejšia na konci s vysúvateľnou papuľkou dolnejšieho postavenia, ukončená pevnými gambami. Z kútikov papuľky vychádzajú dva páry fúzov, pričom jeden pár je silnejší a dlhší. Papuľka s pevnými gambami a citlivými fúzikmi.

Tak toto už hádam ani nie je potrebné komentovať.

Všetky rybničné formy kaprov sú z umelého výteru a do rybárskych revírov sú dodávané ako násada v rôznych štádiách, ako kapor rýchlený, jednorôčik, dvojročný, prípadne trojročný. Tieto kapry nežijú z prirodzenej potravy, ale sú v rybníkoch kŕmené a tým dosahujú veľmi rýchly rast a váhu. To vidím tiež podobu, a síce, že p. Nora poslúžila ako násada. A síce s rýchlym nárastom istého typu „popularity“. A to, že je v zlatej klietke pod názvom „Pereš“ dobre živená je tiež neodškriepiteľné.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pri štúdiu o stratégiách manažmentu som sa stretla s tým, že svet je ako rybník a my sme ako ryby. Každý z nás je iná ryba, a preto má iné možnosti konania a iné osobné rybie obmedzenia.

Jediný spôsob, ako adekvátne reagovať na dynamické a chaotické podmienky, leží v schopnosti upustiť od vlastného stanoviska, nanovo sa orientovať, modelovať a spätne korigovať odchýlky.

Najviac zautomatizované sú tie ľudské reakcie, ktoré jedincovi v prípade ohrozenia zabezpečujú fyzické prežitie: pritajenie, útek alebo útok. A práve forma, akou reagujeme na neznáme a potenciálne nebezpečné podnety, nás delí podľa amerického vedca Dudley Lyncha do štyroch veľkých skupín: kapor, žralok, takmerosvietený kapor a delfín. Rozlišujú sa predovšetkým tým, ktorá mozgová hemisféra kontroluje ich konanie. U kaprov je to pravá hemisféra, produkujúca súcit, ústupčivosť a empatiu. U žraloka je to ľavá hemisféra, zameraná na konanie a konkurenciu. Delfín má svoju kontrolnú centrálu v čelných mozgových lalokoch. To mu dáva rovnaký prístup k obom mozgovým hemisféram a možnosť integrovať reakcie do nových vzorcov správania.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Podľa tejto strategie je kapor na základe viery v nedostatok a vlastnej vnútornej frustrácie presvedčený, že nikdy nemôže vyhrať. Keď sa teda boju s okolitým svetom nijako nemôže vyhnúť alebo uniknúť, pokojne sa obetuje. Fanaticky verí v obmedzenia. Svet škatuľkuje na tri typy “rýb”: na prenasledovateľa, záchrancu a obeť. Seba vidí ako obeť.

Kapre sa venujú tomu, aby zistili potreby a požiadavky iných a prispôsobili sa im. Preto bývajú dobrí pozorovatelia. Málokedy sa vyjadrujú presne, radi sa venujú klebetám a manipulácii. často sa stavajú do pozície “ochrancu vdov a sirôt”. Ich život sa riadi nasledovnými pravidlami:

nezúčastňuj sa hry

zabráň iným, aby vyhrali

nikdy nič nedokonči

je požehnaním nevedieť

nastav vždy aj druhé líce

snaž sa spôsobiť problémy, aby sa hra nedala dohrať a aby nik nebol porazený.

Zdroj:http://www.ibispartner.sk/sk/komunikacia-a-motivacia/124-delfinie-strategie-manazment-chaotickych-systemov

Význam rýb v živote človeka: ryby sú pre ľudí dôležitým zdrojom potravy. Ich mäso je ľahko stráviteľné a chutné.

Takže p. Nora, boli ste skvelým sústom pre JOJ-ku! Ďakujeme, že ste sa obetovali a poskytli nám čítankový príklad človeka-kapra.

Renáta Beňačková

Renáta Beňačková

Bloger 
  • Počet článkov:  16
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Neznášam pretvárku a faloš. Rada sa smejem a šírim dobrú náladu. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu